عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر ویژگی های ژئومورفیک در مکانیابی مناطق بهینه به مقصود احداث مجتمع های مسکونی (نمونه موردی شهر شاهرود)

قسمتی از متن پایان نامه :

باد و فشار هوا

شدیدترین بادها در شاهرود از جهات غرب، شمال غربی و شمال می وزد و درصد وزش باد، بیشتر در همین جهات و خصوصاً شمال غربی و غرب و شمال شرقی می باشد. در حالی که کم ترین اندازه شدت وزش باد، مربوط به جنوب و جنوب شرقی آن می باشد. شدت باد در اسفند ماه از جانب شمال شرقی و غرب و در بهمن ماه از مغرب و خرداد ماه از جانب شمال غرب و غرب و در اردیبهشت ماه از جانب مغرب با حداکثر سرعت11 تا 16 متر بر ثانیه می باشد. مطابق استانداردهای هواشناسی 4/63 درصد کل بادها آرام هستند. فشار هوای حاکم در ایستگاه شاهرود که مستقیماً در ساحل قرار دارد، به حداقل 1007 میلی بار در تابستان و 1025 میلی بار در زمستان می رسد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی از عوامل اساسی تشکیل دهنده اکوسیستم طبیعی و مانند محیط زیست انسانی می باشد و وجود آن شرط لازم برای بقاء و توسعه پایدار می‌باشد. حفاظت طبیعت، اصلاح و بهبود خاک، کنترل آبریزها، جلوگیری از فرسایش خاک و نفوذپذیر کردن خاک‌ها و زهکش خاک‌های اشباع، تبدیل گاز کربنات به اکسیژن، پالایش هوای زیستگاههای انسانی، تعدیل درجه حرارت، افزایش رطوبت هوا و بسیاری موارد دیگر از فوائد پوشش گیاهی می‌باشد (ایروانی، 1381: 167). شهر شاهرود با در نظر داشتن شرایط خاص آب و هوایی حاکم در منطقه دارای پوشش گیاهی متراکمی می باشد و پوشش گیاهی این ناحیه را به‌گونه کلی می‌توان به دو دسته جنگل و مرتع طبقه‌بندی نمود.

 

از نظر جغرافیائی جنگل‌های شهرستان شاهرود جزء جنگل‌های پهن‌برگ خزان کننده به شمار می‌آیند. این جنگل‌ها جزء با ارزش‌ترین جنگل‌های کشور محسوب می شوند که‌ روی دامنه‌های جنوبی البرز (جنوب شهرستان) قرار گرفته‌اند (نجفی کانی، 1381: 84).  موجودی متوسط درخت در این جنگل‌ها حدود 200 مترمکعب در هکتار می باشد. اندازه برداشت چوب از کل جنگل‌های شمال به ‌گونه قانونی 5/1 میلیون مترمکعب می باشد اما اندازه برداشت کلی که توسط دامداران، مصارف روستایی، قاچاق چوپ و بخش دولتی صورت می‌گیرد رقمی حدود 5/8 میلیون‌ متر مکعب می باشد و این امر نشان دهنده آن می باشد که هرساله سطح وسیعی از جنگل‌های این مناطق رو به نابودی می‌رود و سیر قهقرایی دارد (دلفان اباذری، 1374: 14).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-آیا پدیده های ژئومورفیک در مکان یابی مجتمع های مسکونی می تواند تأثیر موثری را اعمال نماید؟

2- آیا مطالعات پدیده های ژئومورفیک در توسعه مناطق بهینه مسکونی در منطقه مورد مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه