عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر ویژگی های ژئومورفیک در مکانیابی مناطق بهینه به مقصود احداث مجتمع های مسکونی (نمونه موردی شهر شاهرود)

قسمتی از متن پایان نامه :

اقلیم منطقه مورد مطالعه(دومارتن)

در این روش برای تقسیم بندی اقلیمی از شاخصی بهره گیری می­گردد که به آن شاخص خشکی می­گویند. این شاخص (IA) از فرمول زیر محاسبه می­گردد: = IA که در آن:

IA = شاخص خشکی دو مارتن (بزرگی IA مبین رطوبت بیشتر می باشد)

P = میانگین دراز مدت بارش سالانه بر حسب میلی متر

T = میانگین دراز مدت سالانه دمای روزانه هوا بر حسب درجه سانتیگراد عوامل اقلیمی مورد بهره گیری در فرمول دو مارتن برای ایستگاههای واقع در محدوده مورد مطالعه و شاخص­های خشکی محاسبه شده براساس داده­ها و نام اقلیم مربوطه در جدول زیر ارائه شده می باشد که برحسب محاسبات بعمل آمده تقسیم بندی اقلیمی دو مارتن که مناطق خشک تا بسیار مرطوب را در بر می­گیرد در ایستگاه شاهرود به گونه کلیت منطقه نیمه خشک را در بر میگیرد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اقلیم،بشر ومنطقه آسایش

برقراری تعادل حرارتی بین بدن بشر و محیط اطرافش یکی از نیازهای اولیه برای تامین سلامت و راحتی او می باشد. برای برقراری این تعادل لازم می باشد دمای پوست، علیرغم تغییرات زیاد درجه حرارت هوای مجاور بدن، ثابت مانده یا تنها به اندازه بسیار اندکی تغییر یابد. این چنین تعادلی به ترکیب عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از این عوامل خصوصیات متابولیکی مشخص بعلاوه فعالیت فیزیکی،  نوع لباس وعادت وی به هوای محیط می باشد و بقیه عوامل از قبیل درجه حرارت هوا، تابش آفتاب، رطوبت وجریان هوا هستند که به آنها عوامل اقلیمی اطلاق می گردد. در صورتیکه دمای محیط به حدی بالا باشد که دمای پوست از32 درجه افزایش یابد ابتداعرق کرده، سپس سرگیجه وحالت غش و در ادامه دردمای بالاتر از43 درجه بروز ناراحتی های مغزی و صدمات جبران ناپذیر از عوارض گرمای محیط می باشد. در حالت سرد شدن محیط، دمای پوست نیز کاهش یافته و بتدریج و متناسب باکاهش دمای محیط آغاز احساس سرما، لرزیدن، احتیاج به پوشش، سپس از دست دادن قدرت تکلم(زیر29درجه دمای پوست) دست می دهد. در دمای زیر 25درجه سفت و سخت شدن اعضای بدن از عوارض کاهش دمای محیط می باشد که بالاخره حداقل در حد کاهش تا 15درجه سانتیگراد دمای پوست امکان زندگی دوباره برای بشر هست. اندازه تبادل حرارت بدن و محیط در جابجایی هوا40درصد، با تبخیر تا 30درصد و با تغییر تابش تا40 درصد می تواند تغییر کند. تبادل حرارت از طریق هدایت بسیار ناچیز می باشد. در دمای 20تا 25درجه سانتیگراد اندازه رطوبت هوا تقریبا تاثیری بر بشر نداشته ورطوبت نسبی بین20تا 85 درصد عملا غیر قابل احساس می باشد. در چنین وضعیت گرمایی تنها وقتی هواتقریبا اشباع شده می باشد رطوبت زیاد و تر بودن آن احساس می گردد. در دمای بیش از 25درجه سانتیگراد تاثیر رطوبت هوا برانسان به مرور قابل توجه می گردد، به خصوص تاثیر آن بر رطوبت و دمای پوست و درجه حرارت های بالاتر بر اندازه عرق وتبخیر آن. هوای گرم ومرطوب (شرجی) بدلیل جلوگیری از تعرق وتبخیر پوست باعث ناراحتی شده و هوای گرم وخشک نیز باعث خشکی لبها و مخاط تنفسی گردیده و بدین طریق ناراحتی ایجاد می نماید. عامل دیگری  که در اندازه تاثیر رطوبت هوا بربدن اثر می گذارد جریان هوا یا باد می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-آیا پدیده های ژئومورفیک در مکان یابی مجتمع های مسکونی می تواند تأثیر موثری را اعمال نماید؟

2- آیا مطالعات پدیده های ژئومورفیک در توسعه مناطق بهینه مسکونی در منطقه مورد مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه